KNATTEFINAL 2017

R E S U L T A T

© IF Brahe

Kilpailun sarjat: N8; M8; N10; M10; M12; N12; N14; M14; M16; N16

N8 Flickor 8 år 1 km V

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Matilda Hermans          Oravais IF           13       4.49,9
  2. Ellinor Forsman          IF Minken             3       5.05,2       0.15,3
  3. Jessica Westerlund       IK Falken            15       5.11,5       0.21,6
  4. Thea Wikblom             IF Minken            16       5.31,7       0.41,8
  5. Venla Backlund           IF Minken            11       6.25,8       1.35,9
  6. Amanda Sandnäs           IF Brahe             12       6.28,9       1.39,0
  7. Adela Brännbacka         IF Brahe             10       6.47,3       1.57,4
  8. Sandra Ingerström        IF Brahe             17       6.54,4       2.04,5
  9. Eveliina Andersson       Oravais IF            4       7.01,1       2.11,2
 10. Leya Bergqvist           IK Falken             7       7.16,9       2.27,0
 11. Edwina Björk             If Åsarna            14       7.30,7       2.40,8
 12. Ida Sundqvist            IK Falken             9       7.32,8       2.42,9
 13. Amanda Grannas           IF Brahe              6       9.19,8       4.29,9
 14. Mira Lindfors            IK Falken             5      11.14,2       6.24,3

 Poisjääneet   1
  -   8.  40409551  Simone Ingerström        IF Brahe
Sarjaluettelo

M8 Pojkar 8 år 1 km V

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Colin Ahlvik             IK Falken            22       4.33,5
  2. Alexander Österberg      Oravais IF           26       4.39,5       0.06,0
  3. Aron Holmström           Oravais IF           23       4.50,3       0.16,8
  4. Tobias Cederholm         IF Minken            19       4.54,7       0.21,2
  5. Elias Sundberg           IF Minken            30       5.21,7       0.48,2
  6. Alex Ljungberg           If Åsarna            24       5.26,0       0.52,5
  7. Rasmus Lindfors          IK Falken            25       5.26,7       0.53,2
  8. Theo Österberg           Oravais IF           21       5.28,2       0.54,7
  9. Wilhelm Åkerman          IF Minken            18       5.29,9       0.56,4
 10. Kent Dahllund            IK Falken            29       5.45,8       1.12,3
 11. Oscar Smeds              Oravais IF           28       5.48,2       1.14,7
 12. Lars Långbacka           IF Brahe             31       6.07,9       1.34,4
 13. Zeb Snellman             IF Brahe             20       7.36,9       3.03,4
 14. Adrian Brännkärr         If Åsarna            27       7.50,5       3.17,0
 15. Jakob Klemets            IK Falken            33       7.54,9       3.21,4
 16. Edgar Brännkärr          If Åsarna            32       8.33,2       3.59,7
Sarjaluettelo

N10 Flickor 10 år 2 km V

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Emmi Mäenpää             IF Brahe             51       6.26,3
  2. Alva Svenlin             If Åsarna            50       6.26,8       0.00,5
  3. Elsie Björkfors          If Åsarna            56       6.31,2       0.04,9
  4. Vilma Hahtokari          If Åsarna            46       6.34,3       0.08,0
  5. Wilma Grannas            IF Brahe             44       6.36,9       0.10,6
  6. Sigrid Karlström         If Åsarna            52       6.59,1       0.32,8
  7. Kajsa Ekholm             IF Minken            55       7.04,4       0.38,1
  8. Ella Janfelt             IF Minken            36       7.10,8       0.44,5
  9. Evelina Janfelt          IF Minken            48       7.11,6       0.45,3
 10. Isabella Enlund          Närpes Kraft Skidfö  57       7.14,5       0.48,2
 11. Ronja Ljungberg          If Åsarna            58       7.15,7       0.49,4
 12. Linnea Caldén            IF Minken            38       7.17,6       0.51,3
 13. Sara Cederholm           IF Minken            42       7.18,8       0.52,5
 14. Linn Österberg           Oravais IF           39       7.37,0       1.10,7
 15. Zera Snellman            IF Brahe             59       7.40,6       1.14,3
 16. Ester Nybacka            IK Falken            47       7.46,2       1.19,9
 17. Linn Bergström           IF Minken            53       7.47,2       1.20,9
 18. Angelina Laurén          If Åsarna            54       7.54,2       1.27,9
 19. Ellen Kock               IK Falken            37       8.00,0       1.33,7
 20. Jenny Östman             Oravais IF           43       9.19,8       2.53,5
 21. Elsa Nyfors              IF Brahe             49      11.10,3       4.44,0

 Poisjääneet   3
  -  40.            X X
  -  41.  40406604  Ellen Nyberg             If Åsarna
  -  45.  40468826  Julia Åbro               IF Minken
Sarjaluettelo

M10 Pojkar 10 år 2 km V

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Eddie Wikblom            IF Minken            68       6.33,5
  2. Miro Auvinen             IF Brahe             70       6.41,7       0.08,2
  3. Robin Liljeqvist         IF Minken            75       6.54,1       0.20,6
  4. Filip Dahlnäs            If Åsarna            79       6.55,6       0.22,1
  5. Tony Ahlvik              IK Falken            62       7.01,2       0.27,7
  6. Iivar Häggman            Vörå IF              74       7.01,5       0.28,0
  7. Lukas Jansson            IK Falken            71       7.08,5       0.35,0
  8. Kevin Lindfors           IK Falken            69       7.12,4       0.38,9
  9. Emil Klemets             IK Falken            67       7.13,9       0.40,4
 10. Hannes Sundberg          IF Minken            72       7.28,1       0.54,6
 11. Emil Hahtokari           If Åsarna            77       7.31,0       0.57,5
 12. Hampus Bergqvist         IK Falken            78       7.47,5       1.14,0
 13. Arvid Kock               IK Falken            73       7.51,3       1.17,8
 14. Ivar Sundqvist           IK Falken            64       8.48,9       2.15,4
 15. Hugo Lindfors            IK Falken            76      10.10,7       3.37,2

 Poisjääneet   3
  -  63.  40376487  Simon Söderlund          IF Brahe
  -  65.  40350911  Sander Wikblom           IF Minken
  -  66.  40346263  Samuel Ingerström        IF Brahe
Sarjaluettelo

M12 Pojkar 12 år 3 km V

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Benjamin Sandnäs         IF Brahe             88       8.41,9
  2. Rasmus Huhtamäki         Pietarsaaren Hiihtä  93       8.56,6       0.14,7
  3. Oscar Grannas            IF Brahe             92       9.16,1       0.34,2
  4. Joel Östman              Oravais IF           85       9.16,7       0.34,8
  5. Jesper Lindfors          IK Falken            90       9.23,5       0.41,6
  6. Mico Sjölund             IF Brahe             97       9.26,9       0.45,0
  7. Kalle Pajala             If Åsarna            84       9.42,5       1.00,6
  8. Edvin Brännkärr          If Åsarna            96       9.46,6       1.04,7
  9. Ronnie Ahlvik            IK Falken            98       9.51,8       1.09,9
 10. Joni Grankull            IK Falken            95      10.11,0       1.29,1
 11. Rasmus Krook             IK Falken            81      10.11,9       1.30,0
 12. Ville Nybacka            IK Falken            87      10.16,8       1.34,9
 13. William Holmström        Oravais IF           89      10.24,7       1.42,8
 14. Emil Nyfors              IF Brahe             94      10.38,6       1.56,7
 15. Valter Ehnvall           IK Falken            82      11.36,9       2.55,0
 16. Jimi Östman              Oravais IF           83      12.31,4       3.49,5

 Poisjääneet   2
  -  86.  40338393  Jonas Åbro               IF Minken
  -  91.  40218852  Melker Wikblom           IF Minken
Sarjaluettelo

N12 Flickor 12 år 3 km V

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Maja Söderlund           IF Brahe            110       8.52,6
  2. Emilia Österberg         Oravais IF          108       9.31,2       0.38,6
  3. Moa Mäenpää              IF Brahe            112       9.46,8       0.54,2
  4. Lina Nybacka             IK Falken           109       9.59,0       1.06,4
  5. Malin Cederholm          IF Minken           104      10.01,4       1.08,8
  6. Ella Liljeqvist          IF Minken           102      10.05,9       1.13,3
  7. Emilia Liljeqvist        IF Minken           106      10.08,3       1.15,7
  8. Julia Backlund           IK Falken           101      10.09,0       1.16,4
  9. Vera Björk               IK Falken           103      10.48,6       1.56,0
 10. Oona Sandell             IK Falken           105      11.28,6       2.36,0
 11. Karolina Lindfors        IK Falken           107      12.40,2       3.47,6

 Poisjääneet   1
  - 111.  40406603  Wilma Nyberg             If Åsarna
Sarjaluettelo

N14 Flickor 14 år 3 km V

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Frida Achrén             Oravais IF          119       7.46,8
  2. Teodora Westerlund       IF Brahe            118       8.24,3       0.37,5
  3. Rebecca Sandnäs          IF Brahe            120       8.27,5       0.40,7
  4. Cajsa Mäenpää            IF Brahe            123       9.18,5       1.31,7
  5. Janica Hahtokari         If Åsarna           122       9.19,7       1.32,9
  6. Julia Enlund             Närpes Kraft Skidf  121       9.20,1       1.33,3
  7. Tindra Snellman          IF Brahe            116       9.34,2       1.47,4
  8. Matilda Saari            Oravais IF          117       9.37,2       1.50,4
  9. Ada Brännkärr            If Åsarna           115       9.43,9       1.57,1
 10. Hannah Sjölund           IF Brahe            125       9.56,1       2.09,3
 11. Matilda Punsar           IK Falken           124      10.36,2       2.49,4

 Poisjääneet   2
  - 126.  40137491  Evelina Österberg        Oravais IF
  - 127.  40153172  Marika Spik              If Åsarna
Sarjaluettelo

M14 Pojkar 14 år 5 km V

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Jacob Smeds              Oravais IF          135      12.41,6
  2. William Back             Oravais IF          133      12.54,5       0.12,9
  3. Lucas Hansen             IF Åsarna           134      13.21,4       0.39,8
  4. Aaron Häggman            Vörå IF             131      13.22,2       0.40,6
  5. Petrus Genas             Vaasan Hiihtäjät    132      13.39,0       0.57,4
  6. Jimmy Westerlund         IK Falken           130      15.32,6       2.51,0
  7. Anton Norrbacka          IK Falken           136      19.30,5       6.48,9
Sarjaluettelo

M16 Pojkar 16 år 5 km V

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Anton Sjölund            IF Brahe            142      12.07,7
  2. Robin Mäenpää            IF Brahe            140      12.15,1       0.07,4
  3. Axel Norrbacka           IK Falken           139      13.51,5       1.43,8
  4. Viktor Ehnvall           IK Falken           141      14.20,0       2.12,3
Sarjaluettelo

N16 Flickor 16 år 5 km V

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Ida Mäenpää              IF Brahe            148      12.56,7
  2. Josephine Sundqvist      IF Femman           147      13.28,4       0.31,7
  3. Eveliina Suvanto         IK Falken           146      14.03,7       1.07,0
  4. Matilda Snellman         IF Brahe            145      14.35,3       1.38,6
Sarjaluettelo